Alergia na nechtovú kozmetiku

Čo je alergia?

Za alergiu sa považuje prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v prostredí.

V zásade môžete mať alergie na rôzne veci, kozmetiku, krémy. Mnoho ľudí je alergických aj na organické látky alebo prírodný peľ, ako je peľ tráv alebo mliečna laktóza. Takže jedinci s citlivosťou na určité chemikálie nachádzajúce sa v nechtovej kozmetike môžu dostať alergickú reakciu.

Ktoré zložky produktov na nechty najčastejšie spôsobujú alergie?

  • DBT
  • toluén
  • gáfor
  • formaldehyd
  • DBP
  • HEMA

HEMA a Di-HEMA sa bežne sa používajú vo výrobkoch vytvrdzovaných svetlom, v kozmetike a zubnom lekárstve. Receptúry produktov nechtovej kozmetiky bez týchto zložiek je určené najmä pre užívateľov s citlivými nechtovými platničkami.

Aké sú alergické prejavy na nechtové produkty?

Môžu byť postihnuté prsty, ale môže sa prejaviť aj dermatitída okolo očných viečok, v ušiach a za nimi, okolo úst a brady, na stranách krku a niekedy aj na genitáliách .

Alergické reakcie na nechtovú kozmetiku okolo prstov sa zvyčajne prejavujú ako začervenanie a opuch končekov prstov. Ostatné postihnuté oblasti vykazujú typickú alergickú reakciu kontaktnej dermatitídy. V priebehu niekoľkých hodín môže dôjsť k intenzívnemu opuchu a začervenaniu oblasti alebo sa môže objaviť vyrážka po dni alebo dvoch po kontakte. Postihnutá koža môže byť červená, opuchnutá a s pľuzgiermi alebo suchá a hrboľatá. K zmene farby nechtovej platničky dochádza pri dlhodobom používaní farebných lakov na nechty. Farbenie samo vybledne asi 14 dní po odstránení produktu.

Aký je rozdiel medzi alergiou a podráždením pokožky?

Alergia nevznikne zo dňa na deň, či už ide o prípravok na nechty alebo akýkoľvek kozmetický prípravok, ktorý človek opakovane používa dlhodobo. Keď nastane fáza senzibilizácie, pretože vaše telo alebo pokožka sú neustále vystavené zložkám produktov, začnú sa objavovať alergie na kožu alebo nechty.

Podráždenie nastáva okamžite, napríklad keď si na nechty nanesiete gél alebo si na pokožku nanesiete krém, okamžite pocítite, že pokožka okolo prstov alebo miesto na tele svrbí a sčervenie alebo zružovie.

Som alergická? Ako to zistím?

Alergia na nechtové produkty a ich zložky sa diagnostikuje vykonaním špeciálnych alergických testov, tzv. náplasťových testov. Diagnóza môže zahŕňať testovanie proti množstvu rôznych chemikálií v dôsledku mnohých potenciálnych alergénov, z ktorých sa nechtová kozmetika skladá.

Aká je liečba alergie na nechtovú kozmetiku?

Kozmetická dermatitída nechtov by mala rýchlo vymiznúť po odstránení kozmetického alergénu z nechtov; pokiaľ nedôjde k sekundárnej infekcii alebo lichenifikácii (zhrubnutie/stvrdnutie kože v dôsledku chronickej dermatitídy). Kortikosteroidné krémy s antibiotikami alebo bez nich môžu urýchliť zotavenie. Liečba dermatitídy spôsobenej nechtovou kozmetikou na iných častiach tela sa môže liečiť ako akákoľvek akútna dermatitída/ekzém.

Ako sa vyhnúť alergii na nechtovú kozmetiku?

Ak máte alergiu na nechtovú kozmetiku, najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť problémom, je vyhnúť sa všetkým výrobkom, ktoré obsahujú alergén, na ktorý ste citliví. Alternatívou môžu byť hypoalergénne laky na nechty, ktoré neobsahujú zložky spôsobujúce alergiu.

Hypoalergénne gélové produkty sú teda v rámci možností natoľko šetrné k prírodnému nechtu, že sa alergická reakcia v prevažnej väčšine prípadov nedostaví. Výrobcovia hypoalergénnej nechtovej kozmetiky dokázali skĺbiť zloženie aj funkčnosť jednotlivých produktov tak, že citlivé ženy môžu vďaka nim mať svoje nechty spevnené a upravené bez toho, aby to bolo na úkor výdrže a pevnosti, ktorú od gélových produktov očakávajú. Navyše, pokiaľ sa tehotná či dojčiaca žena rozhodne pre gélovú modeláž alebo gél lakové nechty, sú tieto hypoalergénne bezkyselinové produkty pre ňu oveľa vhodnejšie, šetrnejšie.

Ako môžem zabrániť alergickým reakciám svojich klientov a seba?

Nekvalitné produkty pôsobia na organizmus ako klientky, tak aj na nechtové dizajnérky.

1. Zabráňte kontaktu s pokožkou

Vyhýbanie sa kontaktu koža na kožu počas návštevy klienta je prvým krokom v prevencii alergií, pretože obmedzuje potenciálne vystavenie dráždivým látkam. Z tohto dôvodu odporúčame nitrylové rukavice. Alternatívou pre nechtových dizajnérov a klientov, ktorí sú alergickí na latex, sú napr. vinylové rukavice alebo rukavice zo syntetického latexu. Nikdy nezabudnite zlikvidovať svoje rukavice po každom klientovi, aby ste predišli akejkoľvek krížovej kontaminácii alebo ďalším rizikám alergie.

Ak sa stále obávate, že pokožka vášho klienta príde do kontaktu s vašimi gélovými a akrylovými produktmi, môžete tiež použiť tekutú pásku okolo nechta pred jeho manikúrou.

2. Používajte správne vybavenie

Používanie správnej UV/LED lampy pre gélové laky je tiež dôležité, aby sa zabránilo alergickým reakciám. Použitie nesprávnej lampy môže znamenať, že gél lak nevytvrdne správne, čo zvyšuje riziko alergií.

3. Pozor na prach

Prach zo vzduchu a z vašich produktov, ktoré vzniknú pri odstraňovaní, či už pilovaním alebo brúskou, môže byť potenciálne problémom, ak má váš klient alergie. S ohľadom na to dbajte, aby ste svoj pracovný stôl vždy udržiavali čistý a po každom klientovi si vymieňajte jednorazové uteráky.

4. Správna dezinfekcia nástrojov

Nezabúdajte riadne vydenzifikovať/sterilizovať nástroje, ktoré používate. Pokiaľ je to možné, použite napr. jednorázové pilníky alebo vyčleňte nástroje a produkty, ktoré bude používať iba klient s alergiou, samozrejme po dôkladnej dezinfekcii.

5. Zloženie produktu

Skontrolujte zloženie produktu a ak obsahuje zložku, na ktorú je Vaša klientka alergická, je najlepšie poobzerať sa po inom podobnom produkte bez neho. Nezabudnite používať výrobky v súlade s odporúčaniami výrobcu.

6. Kvalitné produkty

Nečakajte, kým sa alergia prejaví u niektorej z Vašich klientiek alebo priamo u Vás. Pracujte rovno so šetrnými hypoalergénnymi produktmi, ktoré majú certifikáciu a predchádzajte tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

Na záver

Používajte produkty schválené v EÚ s certifikátom bezpečnosti.

V prípade alergií na nechtovú kozmetiku je najlepšie držať sa jednej značky nechtových prípravkov, aby ste sa vyhli vzniku alergie. Rôzne značky používajú rôzne chemické zložky a ich zmiešanie môže viesť k alergickej reakcii.

Pre alergii platí, že všetky používané produkty pri nechtovej modelácii musia byť hypoalergénne, nestačí použiť iba hypoalergénny podkladový lak, ale aj ostatné produkty nanášané na nechtovú platničku, a ak prechádzate na hypoalergénne produkty, nástroje, ktoré použijete, musia byť nové! Inak sa alergia prejaví znova.

Žiaľ, niekedy ani hypoalergénne gélové produkty nezaručia, že sa Vám alergia nedostaví. Každý organizmus je originál a alergie sa prejavujú v rôznych podobách. V takej chvíli je ideálne navštíviť  alergológa, ktorý by mal stanoviť, na ktorú zložku ste presne alergická. A snáď nájdeme hypoalergénny produkt, ktorý danú  zložku neobsahuje.

Majte zdravé a krásne nechty😊